ZİRKONYUM DİŞ

Sabit diş protezleri’nden olan porselen köprü ve kaplamaların sağlam ve estetik olabilmesi için porselen dişlerin altında kullanılan bir alt yapı malzemesidir. Zirkonyum diş, Diş hekimliği tedavilerinde uzun yıllardır kullanılan metal altyapı malzemelerine alternatif olarak kullanılan , beyaz renkli bir alaşımdır.

 

Bu gibi durumlarda, Zirkonyum diş yapılması tercih edilir. Yukardaki durumların bazılarında ortodontik tedavi, bazılarında, diş beyazlatma bazılarında ise lamine diş gibi uygulamalar tercih edilebilir. Burada hastanın tercihi ve doktorun nihai endikasyonu belirleyici olur.

Alt yapı malzemesi olarak metal kullanılan köprülerde belli bir zaman sonra eğer diş eti çekilmesi oluşursa kaplamanın kenarında koyu renkli bir gölge oluşur. Bu istenmeyen durum zirkonyum kaplama uygulanan ağızlarda oluşmaz. Çünkü porselenin altında kullanılan zirkonyum alaşımda diş renginde olduğundan dişeti çekilmesi oluşsa bile koyu gri alanlar görülmez. Bunun dışında estetik uygulamalarda tercih edilmesinin en önemli sebeplerinden birisi ışık geçirgenliği’dir. Dişin minesine benzer bir şekilde ışığı geçirdiği için diş protezinde derinlik algısını rahatlıkla verebilir. Metal destekli kaplamalarda, yani klasik porselen diş uygulamalarında metalin rengini örtebilmek için opak adı verilen bir tabaka ile metalin üzeri örtüldükten sonra porselen çalışması yapılır. Bu opak adını verdiğimiz madde belirli bir hacim işgal ettiğinden dolayı porselen için ayrılan mesafe bir miktar daha azalır. Bu nedenle porselende bir miktar opak bir görüntü oluşur.

 

Zirkonyum diş fiyatları bayağı diş doktorluğu rehabilitasyonlarına göre azıcık daha pahalı olmasına karşın, diş doktorları ve hastalar tarafından avantajları nedeni ile seçim edilir. Zirkonyum diş yaptıran şahısların görüşleri, zirkonyum yaptıranlara sorulduğunda, sağladığı estetik gibi avantajlar sebebi ile bu uygulamayı seçim ettikleri için hoşnut oldukları kollanmıştır.

Doku arkadaşı bir malzeme olan zirkonyum ile yapılan çalışmalarda, metal dayanaklı takmalardaki gibi dişin dişetine yakın kısımlarında morarma oluşmaz. Allerjik tepkinlere neden olmadığı için zirkonyuma bağlı bir Diş eti çekilmesine neden olmaz. Çok sert diş fırçalama, kusurlu diş fırçalama alışkanlıkları ya da periodontal nedenlerle oluşan diş eti çekilmeleri sonrasında kaplamanın kenarlarında koyu bir renk oluşmaz. Ağız kokusu yada ağızda tat farklılığına neden olur mu? Ağız akışkanları ile etkileşime girmediği için rastgele bir tat farklılığı yaratmaz kokuya da neden olmaz.

 

Glaze ismi verilen özel bir cila malzemesi ile çok yüksek ısıda fırınlanarak cilalanan dış yüzeyi çay kahve gibi boyar maddelerden etkilenmez. Takıldığı günkü rengi değişmez.

 

Rutin ağız ve diş bakımı haricinde fazla bir farklılık yoktur. Kumpaslı diş fırçalama dışında özellikle beceriksiz dişlerin olduğu bölgelerde başka bir deyişle köprü gövdelerinde arayüzlerin pakliği ehemmiyetlidir. Bu emelle mumlu diş ipi ve arayüz fırçası gibi ağız hijyenini temin etmekte kullanılan vasıtalardan istifade edilir. Şayet hekiminiz daha sık hakimiyetlere çağırmadıysa zati rutin hakimiyetlerden sayılan 6 ayda bir hakimiyetlere gitmeniz yeterlidir. Bu periyodik hakimiyetler muhtemel problemlerin erken teşhis ve rehabilitasyonu için zorunludur. Sadece zirkonyum dişlerinizin değil ağzınızdaki yeni oluşan diş taşları ve çürüklerin teşhisi içinde bu zorunludur.

 

Gerçeğinde zirkonyum dişlerden ziyade ağızdaki dişlerde başkalaşımlara bağlı olarak zirkonyum kaplamaların ömründen bahsetmek doğru olur. Makûs Ağız hijyeni ve kusurlu diş fırçalama gibi etmenlere bağlı olarak dişlerinizde ve diş etlerinizde alana gelecek çürük ve eskime gibi farklılıklar kaplamalarınızın yenilenmesi gereksinimini doğurabilir. Doku arkadaşı bir malzeme olduğunda, Dişlerinizde ve diş etlerinizde Zirkonyum kaplamalardan kaynaklanan alerjik bir zarar oluşmaz.

 

Takıldıktan sonra oldukça uzun bir vakit çıkarılmasına gerek olmayacaktır. Ancak alltaki dişlerden birisini çekilmesini gerektiren vaziyetler ya isme kanal rehabilitasyonu ve bunun gibi zirkonyum dişlerin çıkarılmasını gerektiren vaziyetler oluşursa kaplamalarınız özel frezler ile kesilerek çıkarılır. Çıkarırken dişlerinize bir rahatsızlık ya da hasar vermeden çıkarabilmek için en uygun usul zirkonyum dişlerinizin kesilerek çıkarılmasıdır.

 

Gerçeğinde ağızdaki operasyonlar bayağı porselen diş imali aşamaları ile aynıdır. Öncelikle uygun bir anestezi usulü ile dişler uyuşturulutr. Rastgele bir rahatsızlık sezmemeniz için bu yeterlidir. Dişiniz bir ölçü küçültüldükten sonra, ağzınıza uygun bir miktar kaşığı ile miktarlar alınarak laboratuvara gönderilir. Bayağı usullerden değişiklikleri laboratuvar operasyonları sırasında başlar. Öncelikle optik okuyucu ismi verilen makineler ile ağızdan alınan miktar hassa bir biçimde bilgisayara aktarılır. Daha sonra zirkonyum bloklar özel freze makinaları tarafından 3 ebatlı CAD-SIRÇA tekniği ile bilgisayar dayanaklı makinalar tarafından işlenerek model üzerinde hakimiyet edilir. Diş doktorunuza prova için gönderilen zirkonyuum alt yapısı provadan sonra porselen ile son şekillendirilmesi yapılarak tekerrür prova için doktora gönderilir. Yükseklikleri ve ağza geçimi hakimiyet edilen zirkonyum kaplamalar özel yapıştırıcısı ile ağzınıza yapıştırılır.

 

Yukarıyada da bahsettiğimiz gibi uygun bir anestezi usulü seçilerek tüm bu operasyonlar uygulandığından rastgele bir rahatsızlık oluşmaz. Küçültülen dişlerinizde hassasiyet oluşmaması için geçici dişleriniz hazırlanır ve geçici yapıştırma malzemesi ile yapıştırılır. Bu sayede hakikat dişleriniz yapılana kadar rastgele bir rahatsızlık dinlemenizin önüne geçilmiş olur.

Yorum Ekle