Zamanı Etkili ve Verimli Kullanma Cetveli

Zamanı iyi kullanmak için verimli bir çalışma cetveli hazırlamak gerekir. Verimli bir çalışma cetveli hazırlanırken tüm ayrıntılar önceden düşülüp göz önüne alınması gerekir. Esnek bir çalışma planı her zaman uygulanabilir plan olarak karşımıza çıkar. Bu yüzden zaman cetvelinde yer alacak unsurların iyi belirlenmesi gerekir. Uzmanlar zaman cetveli hazırlanırken şu hususların baz alınmasını tavsiye etmektedir:

1- OKUL PROGRAMI: Birey her sabah eğitim almak için okula gider ve okuldan döner. Bu ilkokul çocuğu için sabah 7 ile öğlenden sonra 16 arasıdır. Plan yaparken bu süreler okulda yer alındığı göz önüne alınarak hazırlanır.

2- ÇALIŞMA SAATLERİ: Öğrencinin çalışabileceği çalışma saatleri önceden belirlenir. Bu süre genelde akşam 18 ile yatma saatinden önceki 22 arasıdır. Her akşam 4 saatlik süreç içinde çalışma planı hazırlanır. Bu süre içinde kişinin yemek yeme, televizyon izleme ve dinlenmesi de hesaplanır. Hafta sonu kurs dershane yoksa sabah 9 da kalkıp kahvaltı yapan öğrenci için saat 12 ile akşam yatma saati 22 arasındaki 10 saatlik zaman dilimi çalışma için planlanabilir.

3- YEMEK SAATLERİ: Planlama yaparken yemek saatleri mutlaka göz önüne alınır. Sabah 7-8 arası öğlen 12-13 arası akşam ise 17-18 arası ideal yemek saatleridir. Bu 3 saatlik zaman dilimi yemeğe ayrılır.

4-  DİNLENME SAATİ: Birey enerjisi boşaltmak ve rahatlamak için dinlenmesi gerekir. Çalışma programında dinlenmeye vakit ayrılmalıdır. Bu dinlenme vaktinde neler yapacağına kişi kendi karar verir. Dinlenme saatinin sınırları çizilmelidir.

5- UYKU SAATİ: Kişinin uyku saati planlamaya dahil edilmelidir. İdeal uyku saatinin 22 olduğunu ve sabahın uyanma saati 7 olduğunu düşünürsek 9 saatlik zaman dilimi uyku olarak planlanmalıdır.

6- ŞAHSİ İŞLER: Planlama esnek bir yapıda olmalıdır. Bazı günler kişinin şahsi ve özel işleri olabilir. Arkadaş toplantıları, halı saha maçları ve partilere ayrılabilir. Haftanın bir günü birey kendini mutlaka ödüllendirmelidir. Şahsi işleri de dinlenme saati olarak planlayabilirsiniz. Şahsi işler plan sisteminizi bozmamalı. Bu yüzden planlama yaparken göz önünde bulundurmalısınız.

Yorum Ekle