Silverado Galaksisi

Keşfi ve Konumu:

Silverado galaksisi Bilimsel adı NGC 3370 olup, ayrıca UGC 5887 de olarak bilinen Silverado Galaksisi Samanyolu gibi spiral yapıdadır. Galaksimize mesafesi yaklaşık olarak 98 milyon ışık yılıdır. Yarıçapı, Samanyolunun yarıçapına benzer şekilde 100.000 ışık yılıdır. William Herschel tarafından, 1784 yılında, keşfedilmiş olduğu bilimsel çevrelerde kabul edilmiştir. Sonradan Herschel’in oğlu, John Herschel, galaksinin yerini tam olarak tayin etti. NGC 3370 galaksisi, Aslan (Leo) Takım Yıldızı tarafında yer almaktadır.

Yapısı:

Hubble Uzay Teleskopuyla yapılan incelemelerde, bu galaksinin İlginç bir spiral kola sahip olduğu öğrenilmiştir. Bu kolda mevcut olan sıcak bölgelerde yeni yıldızlar oluşmaktadır. Merkezinde oldukça iyi tanımlanmış toz şeritlerine sahip olsa da tam olarak anlaşılmamış bir çekirdeğe sahiptir. Bu galaksi, mavi bölgelerinde yeni yeni oluşan yıldızların yanı sıra genç yıldızlara sahipken sarı bölgelerinde daha yaşlı yıldızlar bulunmaktadır.

Galaksinin en ucundaki parlak mavi bir bölgede, oldukça uzak genç ve aynı zamanda devasa yıldız kümeleri ile arka tarafta parlayan başka galaksiler görülmüştür. Değişen yıldızlar olarak isimlendirilen Sefe türü yıldızların incelenmesini mümkün kılacak denli berraktır. Zonklayan yıldızlar diye tabir edilen Sefeler NGC 3370’in gezegenimize mesafesinin ölçülmesinde oldukça faydalı olmuşlardır.

14 Kasım 1994’te, bir çeşit süpernova tipi NGC 5887 yani Silverado galaksisinde fark edilmiştir. Modern dijital sistemlerin ve detektörlerin ortaya çıkışından bu yana gözlemlenen en yakın ve en iyi şekilde incelenen süpernovadır bu. Süpernovanın bu denli iyi incelenebilmesi evrenin yaşı ve genişlemesi hakkında oldukça faydalı ipuçları sunmuştur.

 Galaksiye dair teknik bilgiler şöyle sıralanabilir:

Takım Yıldızı: Aslan

Bahar Açısı: (α) 10s 47d 04.0sn

Dik açıklık: (δ) +17° 16′ 25″

Galaksi sınıfı: SA(s)c

Açısal boyut: 3′.2 × 1′.8

Yorum Ekle