Lazer epilasyonla ilgili merak edilenler

Lazer Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation ışını belli bir dalga boyunda olup aynı yönde giden birbirinden bağımsız ışın demetidir. Bu ışık demeti lazer makineleri sayesinde ten üzerine düşürülür ve sarihe çıkan ısı enerjisi temel olarak kılları tesirler. Etkin fazdaki kılların kapsadığı melanin kıl ve tene rengini veren madde lazer ışını tarafından seçilir ve bu ışığı emen kıl geçirgen vazifeyi görerek, ısıya dönüşen ışık enerjisini boylu süresince ilerleterek kıl köküne eriştirir. Emel kıl imalini en aza indirmek ya da tamamen yok etmektir.
Dr. Eylem Acar Muayenehaneyi’nin sahibi Dermatolog Dr. Eylem Acar, Lazer Epilasyon ile alakalı merak edilenleri ve son büyümeleri  şöyle anlattı: En sık seçim edilen makineler alexandrite ve diode lazerlerdir. İki lazer tipi de kalın, koyu renkli kıllarda tesirlidir. Koyu cilt tipi olanlarda diode lazerin güvenlik aralığı daha geniş olsa da hangi cilt tipine hangi lazerin uygulanacağı tecrübeli bir hekim tarafından tanımlanmalıdır.

Kaç seans uygulanır?
Lazer rehabilitasyonunun süresi bayanlarda 4-8 seans, erkeklerde 6-8 seans gibi bir ortalamaya sahiptir. Seyrek nedeni bulunamayan seans rakamları uzamış, hatta kalıcı tüy kaybı olmayan olgular da vardır. Göz çukuru dışında tüm beden bölgelerine lazer uygulanabilir. Uygulama sırasında dinlenen acı çok hafiftir. 10-15 gün içinde, yanmış olmasına karşın cildin içinde kalan kıllar dökülecektir.

Lazer epilasyon rehabilitasyonunun tehlike ve karmaşıklıkları
Lazer rehabilitasyonu süresince cilt rengi ne kadar sarih olursa karmaşıklık o kadar az olur. Rehabilitasyon sırasında güneşlenme, solaryum nasihat edilmez. Lazer rehabilitasyonu neticeyi oluşabilecek bu gibi renk metamorfozları rehabilitasyon edilebilirse de kendiliğinden de iyileşebilecek kalitededir.

Kimler yaptıramaz?
Geçmişinde cilt kanseri hikayesi olanlar, uygulama bölgesi ya da yakınında cilt enfeksiyonu bulunanlar, Lazer ışınının dalga boyuna karşı şahsi hassasiyeti olanlar, İnfrared ışığa hassasiyeti artıran ilaçlar kullananlara önerilmez. Ayrıca lazer ışığı beyaz, sarı ve kırmızı renkleri göremediği için bu renkteki kıllara tesiri olmaz. Gebelerde, sedef gibi cilt hastalığı olanlarda, sivilce ilacı kullananlarda, kalp bataryayı olanlarda ve epilepsi hastalarında da kullanılmıyor.  Lazer uygulamasının kanser gelişimiyle bir ilişkisi yoktur.

Kimlere uygulanabilir?
Lazer epilasyon adet görmeye başlanıldığı yarıyıllardan itibaren her yaşta yapılabilir. Sebebi ise bu yarıyıllarda hormonlardan dolayı tüylerin gelişimini bitirmiş olması. Ancak bu usul tamamen beyaz tüylere sahip bireylere uygulanmıyor.

Harekât evvelinde nelere dikkat edilmeli?
Harekât yapılmadan
4 hafta evvelinden ağda cımbız, epilatör ve tüy dökücü gibi kıl köklerine tesir edebilecek rastgele bir harekât uygulanmamalı. 1 ay evvelinden itibaren gün ışığı ve bronzlaşmadan sakınılmalı. Şayet kullanılan bir ilaç varsa uzmana kesinlikle bilgi vermeli. Uygulamadan evvel kimyevi peeling gibi uygulamalar yapılmamalı ve tüy sarartıcı madde kullanılmamalı. Bir hastalığın varlığında bilgi verilmeli.

Yorum Ekle