Kaliteli Oyuncu Nedir

Kaliteli Oyuncu Nedir Gösteri sanatlarında düşünce yeteneğine sahip bir organizmayla, izleyiciye lanse edilen kurgusal platformda rol alan kişiye oyuncu denir. Metin, text ve ya senaryo olarak adlandırılan olay, mekan, zaman ve diyalog bütünü, oyuncunun görev alanını kapsar. Oyunculuğu bir meslek ve para kaynağı değil de bir sanat olarak görenler için iyi bir oyuncu tanımı yapmak hiç de yanlış olmaz.

Oyuncuyu Kaliteli Hale Getiren Bir Takım Özellikler Vardır

Oyuncu her zaman kendisinden yapılmasını isteneni sağlayan kişi değildir. Bazen bazı insanlar için yeterlilik düzeyinde bu kabul görülse de, kaliteli bir oyuncuyu kaliteli yapan şey ondan beklenmedik bir performans sergilemesidir. Bu beklenmedik performans kişide ekstra bir özellik ve tipleme yaratacağından dolayı, kalitesini de yükseltmiş olacaktır.

Oyuncunun kaliteli olduğunu gösteren başka bir özellik ise yönetmen ve set ekibiyle olan iletişimidir. Setin en üst konumunda bulunan (rejiye dahil olmadığı için yapımcı hariç) yönetmen ile ters düşen, iletişim kopukluğu yaşayan, gayret ve çaba göstermeyen, kendisinden istenen jest, mimik ve diyaloglarda sıkıntı çıkartan bir oyuncu asla kaliteli oyuncu kategorisine giremez. İsmi ve kariyeri ne olursa olsun bir oyuncunun ana görevi yönetmen ne istiyorsa onu yapmaktır.

Kaliteli Oyuncu Olmak Kariyer İçin Büyük Bir Avantajdır

Kaliteli Oyuncu Nedir Yapılan işin kalitesi ne kadar artarsa, pazardaki rağbet de o derece artar. Set jargonunda ”Kaşe” olarak adlandırılan oyuncu ödeneği, bu kalite artışıyla paralellik gösterir. Yani yıllarını bu mecraya adamış sıradan bir oyuncu ile yeni yetme fakat kaliteli bir oyuncu arasında hem ilgi ve iş yoğunluğu olarak, hem de kaşe olarak fark doğacaktır.

Kaliteli bir oyuncuya sağlanmış olan bir diğer büyük avantaj ise referans durumudur. İstenileni yapan, oynayan, iletişimi sağlam tutan bir oyuncu sinema mecrasında yönetmen ve yapımcılar arasında referans verilebilecek hale gelir. Bu da iyi bir menajer bulmasına, yani daha fazla kazanç elde edeceği işlere katılmasına olanak sağlayacaktır.

Kaliteli oyuncuların magazin hayatında da görülmeyen bazı durumlar vardır. Uyuşturucu kullanımı, alkol bağımlılığı, kavga ve sert tartışmalar vb. durumlar kariyerine ve kendine önem veren oyuncuların asla karşılaşmadığımız özelliklerindendir.

Haluk Bilginer Kaliteli Oyuncu Tanımına En Çok Uyan Oyunculardandır

Sinemamızın Cannes Altın Palmiye Ödülü sahibi Nuri Bilge Ceylan’ın 2014 yılında gösterime giren Kış Uykusu filminde performansına tanık olduğumuz Haluk Bilginer, izleyici de durdurulamaz bir haz duygusu uyandırmıştı. Fakat daha sonrasında Ceylan’ın YouTube hesabından paylaştığı kamera arkası görüntülerde tanık olduğumuz şey, kaliteli bir oyuncunun nasıl olduğuydu.

Yıllarını bu işe vermiş, onlarca filmde oynamış, Hollywood’da rol almış birisinin Nuri Bilge Ceylan karşısındaki duruşu ve role girme çabası, izleyicileri mest etti. Kendisini örnek alan, idol olarak belirleyen insanları da yanıltmamış oldu.

Yorum Ekle