Gözünüzün düşmanı olmayın

Soysam Sağlık Kurumu Göz Hastalıkları Uzmanı Op.Dr.Candan Yoğurtçu,güneş gözlüklerinin, oluşan fazla ışığı süzerek gözlere iletmesi sonucunda gözetici fayda sağladığını kaydolarak, bununda ancak lüzumlu nitelikte gözlük sırçayı ile donatılan gözlüklerle hakikatleştirilebileceğini söyledi. Dr.Yoğurtçu, “Öğrenilenin aksine çarşı pazarda, hatta bakkal ve marketlerde dahi satılan niteliği düşük çakma gözlüklerinin göz sıhhatine ciddi anlamda hasar verdiğini rahatlıkla söylemek muhtemel. Ucuz ve kalitesiz gözlüklere karşı oluşan arzın çoğalış göstermesi göz sıhhati problemlerini de aynı oranda yükseltiyor. Bu tip gözlükler göz sıhhati için hasarlı olan ultraviyole güneş ışınlarını yasaklamadığı gibi, göz bebeklerinin gelişmesine neden olarak ultraviyole ışınların tesir ettiği alanın genişlemesine, katarakt ve ağ tabakadaki hücrelerde bozulmaya neden oluyor” diye konuştu.

Piyasada özellikle şöhretli markalarının taklitlerinin ciddi bir satış trendi tuttuğunu belirtien Soysam Sağlık Kurumu Göz Hastalıkları Uzmanı Op.Dr.Candan Yoğurtçu, “Çakma diye adlandırılan güneş gözlüğü takılacağına, hiç takılmadan dışarıda bulunulması çok daha korunaklı.Güneş gözlüğü alınırken her gözlüğün Ultraviyole ışınları yasakladığına dair bir sertifikası olup olmadığına bakılmalı, gözlüğün sırçasında asla çizik olmamalı,sırça rengi kahverengi tonlarda olan gözlükler seçim edilmelidir” dedi.

Gözlüğün gözlük mağazalardan alınması ve üzerindeki markaya dikkat edilmesi gerektiğinin altını çizen Op.Dr.Candan Yoğurtçu,”Nitelikli güneş gözlüklerinin, sırçalarının içerisinde markanın bir sembolü vardır. Küçük bir logo dahi olsa gözlüğü ışığa yakalayıp bakarak, markayı ya da logosunu görebilirsiniz. Sırçanın üzerinde anti-uv katmanı olmalı.ı? Sırça polaroid mi? Polaroid olması koşul değil, anti-uv de olabilir, her ikisi de gözetici ve nitelikli camlardır.Garanti evrakı veya sertifikası olan bir sırça veya gözlük emin niteliklidir, niteliğini belgelemiştir” dedi.

Yorum Ekle