DİZ EKLEMİNDE KİREÇLENME

Diz sızısının, çoğu zaman yavaş yavaş çoğalarak ortaya çıktığını söyleyen Dr. Köksal Tilki “Eklemde şişliğin eşlik ettiği ani başlayan biçiminde de başlayabilir. Eklemde hareket sarihliği eksilir. Çömelme ve merdiven inip çıkma çok sızılı hale kazanç. Düz yol yürüme performansı eksilir ve sızılıdır. İstirahat sonrası ilk adımlar sızılı olur. Bazen hastalar dizden gelen seslerden ve kilitlenmeden şikayet eder. Sızılı yarıyılda hareketlerin eksilmesiyle beraber diz etrafındaki adalelerde eforsuzluk ortaya çıkar ve bu gidişat sızıyı daha da çoğaldırır.”biçiminde ifade etti.

Op. Dr. Köksal Tilki “Hastalığın tanısında hikaye, fizik tetkik ve basarak çekilen röntgen grafisi yeterlidir. Orta yaşta spor yaralanma hikayesi veya travma geçiren hastaların ayırıcı tanı için menisküsler ve diz bağları gibi eklem içi yapıların değerlendirilmesi için diz MRI gerekebilir.”diye konuştu.

Hastalığın hangi safhada olduğunun rehabilitasyon biçimini ve galibiyetini etkilediğini söyleyen Dr.Tilki “Erken safhada hayat stili farklılıkları, baston kullanma, egzersizler faydalı olur. İlaç rehabilitasyonu olarak parasetamol grubu sızı kesiciler ve kortizon dışı antieflamatuar ilaçlar kullanılır. Bu grup ilaçların uzun müddet kullanımında böbrek, karaciğer ve mide-bağırsak hastalıklarına yol açtığı kesin olarak öğrenilmektedir.”

Medical Park Samsun Sağlık Kurumu Ortopedi ve Travmatoloji Muayenehanesinden Op.Dr. Köksal Tilki “Erken ve orta  safhadaki sızılı hücumu olmayan hastalarda eklem kıkırdağının bozulmasını yavaşlatan ve sızıyı eksilten  glukozamin,kondroitin vb.gıda yardımları kullanılabilir.Diz içine eklem akışkanı enjeksiyonu olarak belirlenen hiyaluronik asit uygulamaları ve hastanın kendi kanından hazırlanan trombositten zengin plazmanın PRP diz içine uygulanması bu hasta grubunda yararlıdır.Ameliyat düşünmeyen ileri düzey hastalarda ve akut sızılı orta safhadaki hastalarda diyabet ve hipertansiyonu dikkate alarak diz içi kortizon uygulaması bir aydan sık ve senede üçten fazla olmamak üzere yapılabilir.Dizilim bozukluğu olmayan erken ve orta safhadaki hastalarda fizik rehabilitasyon ile sızı ve hareket kaybı rehabilitasyon edilebilir.”

Cerrahi rehabilitasyon alternatifleri üç başlık altında bir araya gelebilir. Erken ve orta safhadaki dizilim bozukluğu olmayan hastalarda artroskopik olarak bozulmuş kıkırdağın arınılması varsa menisküse ait meselelerin çözülmesi ilk cerrahi alternatiftir. Artroskopiye ek olarak uyluk ve kaval kemikleri arasında dizilim bozukluğuaçılanma  olan hastalara düzenleyici osteotomi operasyonları ikinci alternatiftir. İleri düzey hastalarımızda yarım veya bütün diz takmayı operasyonları yüksek galibiyet oranlarına olan operasyonlardır.

Yorum Ekle