Çocuklarla İyi İletişim Kurma Teknikleri Nelerdir

Çocuklarla iyi bir iletişim kurmak için iletişim tipinizi belirlemelisiniz. Kendine güvenen, özgüveni yüksek, mental ve sağlıklı bir birey yetiştirmek tüm anne ve babaların ortak hedefidir. Çocuklarla iyi bir iletişim kurmak için uzmanlar şu hususlara dikkat edilmesini tavsiye etmektedir:

* SİNİRLİYKEN: Çocuğunuz sinirliyken yumuşak bir ses tonu kullanın. Koşulsuz sevginizi ona hissettirin. Çözümcü bir yaklaşım sergileyin. Sakin olun ve çocuğunuzun sakinleşmesini sağlayın. Sakin olması gerektiğini anlatın. Anlaşmaya yakın olun. İnatlaşmayın ve zıt gitmeyin. Terbiye edilmekten çok sakinleşmeye ihtiyacı olduğunu unutmayın.

* SOYUT KAVRAM ÖĞRETİRKEN: Doğru anladığından emin olmaya çalışın. Açıklayıcı olmaya çalışın. Örnekler verin. Örnekleri yakından uzağa doğru seçmelisiniz. Canlı ve gerçek örnekler vermelisiniz.

* GÜVENİNİ KAZANMAK İÇİN: Konuşurken kendini güvende hissetmesini sağlayın. Korkusunu yenmesine destek olmalısınız. Tedirgin olacağı durumları ortadan kaldırmaya çalışın. Diz çökerek ve dengine gelerek konuşmaya çalışın. Yargılama ve suçlama yapmayın. Konuştuklarınız aranızda kalsın. İyi bir sırdaş olmayı deneyin. İşbirliği yapmaya çalışın.

* ÖZGÜVEN YÜKSELTMEK İÇİN: Olumlu davranışlarını ödüllendirin. Hata yaptığında kendini kötü hissetmesini sağlamayın. Hata ve başarısızlıklarına sahip çıkın. Doğru yolu sabır ve iyilikle anlatmaya çalışın. Yargılamak, suçlamak ve hakaret etmek özgüven ve kişiliğine zarar verir.

* PROBLEM ÇÖZME BECERİSİ KAZANDIRMAK İÇİN: Çocuk adına sorunları çözmeyin. Sorunları fark etmesini sağlayın. Hatasını ipuçları vererek bulmasını sağlayın. Rehber ve yol gösterici olun. Sorunları çözme, direnme ve sorunlarla baş etme becerisi kazandırmaya çalışın.

* ROL BELİRLEMEK: Çocukla kesinlikle arkadaş olmayın. Bu otorite kurmanızı engeller. Çocukla aranızdaki çizgilerin sınırları belli olsun. Arkadaş olsanız da annesi ve babası olduğunuzu unutmamalı ve aradaki çizgiyi sınırı aşmamalıdır.

Yorum Ekle