Çocuklarda Saldırganlık

Çocuklarda Saldırganlık Davranışı Nasıl Önlenir

Çocuklarda Saldırganlık Olumsuz çocuk davranışları içinde en yaygın olanı saldırgan davranış sergilemektir. Bu davranışı yok etmek için tüm anne ve babaların yanı sıra okulda öğretmenlere büyük görev ve sorumluluklar düşer. Saldırganlık davranışı altında yatan nedenleri bilmek ve buna göre hareket etmek sorunun çözümüne bizi daha kolay ulaştıracaktır.

Saldırganlık Davranışı aile yapısı yakından inceleme altına alındığında evde aile bireyleri arasında mutlaka birilerinin şiddet gördüğü gerçeği ortaya çıkmaktadır. Anne ve babası sürekli kavga eden çocuklar da okulda saldırgan davranışlar sergilemektedir. Bu anlamda evde anne ve babanın çok iyi bir model olması gerekir.

Saldırgan davranış sergileyen çocuğun davranışları kesinlikle hoş görülmemelidir. Davranış üzerine konuşması ve düşünmesi için fırsatlar verilmelidir. Yanlışını anlaması hatasından dönmesi gerekir. Aksi taktirde aynı davranışlar yeniden sergilenecektir. Saldırgan davranış sergileyen çocuğu dövmek son derece sakıncalıdır. Çocuğun içindeki öfke duygusu daha da alevlenir. Dayak saldırganlık davranışını kesebilir ama söndürmez.

Çocuklarda Saldırganlık

Çocuklarda Saldırganlık

Çocuklarda Saldırganlık

Çocuklarda Saldırganlık Çocuklar sinirli ve öfkeliyken çocukla tartışmak doğru değildir. Böyle durumlarda anne ve babanın sakinleşmesi gerekir. Sakin bir zamanda çocuğu karşınıza alıp davranış ve sonuçları üzerinde düşünmesi çağlanmalıdır. Çocuklarda Saldırganlık sakinleştirmek için onlara görev ve sorumluluklar verin. Böylece olaydan uzaklaşıp sakinleşmesi sağlanabilir.

Saldırgan davranış sergileyen çocuğa saldırganlık sonucu ortaya çıkan durumu özetleyin. Böyle davranışlar sergilemeye devam ederse neleri kaybedebileceği anlatılmalıdır. Tehdit etmek ve onu korkutmaya çalışmak doğru değildir. Olumlu davranışları mutlaka ödüllendirilmelidir. Çocuklara başarabileceği görev ve sorumluluklar verin.

Çocuklar üzerindeki enerjiyi boşaltmaları için imkanlar yaratın. Çocukların oyun oynamasına izin verin. Oyun çocuklarda gerginliği alır. Televizyonda şiddet içerikli programlardan çocukları uzak tutmak gerekir. Şiddet eğilimleri kesinlikle hoş görülmemeli ve ödüllendirilmemelidir. Çocukların ihtiyaçları zamanında karşılanmalıdır. Davranış üzerinde baskıcı olmak saldırganlığı daha da arttırabilir. Çocuklara normal duygusal tepkiler verin. Çocuklarda Saldırganlık Ani ve şiddetli tepkiler vermeyin.

Saldırganlık kronik hale gelirse mutlaka uzman psikolog ve psikiyatri biriminden destek almalısınız. Çocukların isteklerini karşılamak saldırganlık davranışını pekiştirebilir. İstediğini elde etmek için saldırganlık davranışı sergileyebilir.

Yorum Ekle