Çocuklarda Özgüven

Çocuklarda Özgüven Nasıl Desteklenir

Çocuklarda Özgüven Bir işte başarılı olup olamayacağınıza ilişkin benlik algınız özgüveninizi temsil eder. Her işin başı inanmaktır. İnanmadığınız bir işte başarılı olamazsınız. Özgüveni düşük insanlar bir işte başarılı olmaya ilişkin inancı düşüktür. Bu yüzden olaylara korkarak yaklaşır. Başarısız olma korkusu başarısızlığı çağırır. Çocuklarda özgüven mutlaka desteklenmesi gereken bir konudur. Özgüveni destekleme konusunda uzmanlar tüm anne baba ve eğitimcilere şunları tavsiye etmektedir.

* KENDİNİ DEĞERLİ GÖRMESİ: Birey kendini iyi hissetmesi gerekir. Kendisi ile barışık insanların özgüven duygusu gelişmiştir. Bu yüzden tüm anne ve babalar çocuklarına değer vermelidir. Çocuğun gelişimine destek olmalı onu bir birey olarak seçimlerine ve tercihlerine saygı duyulmalıdır.

* BEKLENTİ SEVYESİ: Çocuklarınızdan beklentileriniz onların özgüven duygusunu şekillendirir. Yüksek beklenti içinde olan ailelerin çocukları bu beklentiyi karşılamak adına çok çalışır. Başarısız olduğunda ise özgüven seviyesi düşer. Beklenti seviyesi çok düşük ailelerde ise çocuk kendini çok kasmaz. Çünkü aile en ufak şeyle mutlu olmayı biliyordur. Çocuk ne yaparsa yeridir. Beklenti üstünde görev vermek çocuğun özgüvenini düşürüp kendini yetersiz hissetmesine neden olurken altında vermek ise çocuğun küçük çocuk muamele görmesine neden olur. Beklentiler çocuğun yaşına ve çevresine uygun olmalıdır.

Çocuklarda Özgüven

Çocuklarda Özgüven

Çocuklarda Özgüven

* HUZUR VE GÜVEN: Çocuğun yetiştiği ortamın huzurlu ve güvenli olması gerekir. Çocuklar huzurlu ve güvenli ortamlarda kendilerini daha iyi ifade edebilir performanslarını üst seviyede sergileyebilir. Evde kayıtsız şartsız sevgi ortamının olması gerekir. Düzenli ve belirgin bir sınırlı ortamın olması şarttır. Çocuğun özel ihtiyaçları zamanında karşılanması gerekir. Aksi taktirde çocukta özgüven düşüklüğü görülür.

* ÖRNEK VE MODEL OLMA: Anne ve babalar çocuklarına örnek olmalıdır. Anne ve babanın özgüveni yüksek olmalıdır. Anne ve baba hatalarını yeri geldiği zaman itiraf etmesini bilmelidir. Çocuklarına karşı her zaman yapıcı ve cesaretlendirici olmalıdır. Çocuğa pozitif yaklaşmak önemlidir. Çocuk başka çocuklarla kesinlikle kıyaslanmamalıdır. Çocuğa yeterli imkan ve olanakların sağlanması gerekir. Çocukların hedef belirlemesinde ve hedefe ulaşmasında mutlaka anne ve baba yol gösterici olmalıdır. Çocuk kendi seçimlerini kendisi yapmalıdır. Gerçekçi hedefler koymak bu süreçte önemlidir.

Yorum Ekle