Çocuklarda Küfür Etme Davranışı Nasıl Önlenir

Ağzı bozuk çocuklar görmüşüzdür toplumda. Hepimize itici gelmiştir. Aile terbiyesi almadığını düşünürüz. Oysa göz ardı ettiğimiz bir gerçek vardır. Çocuk sadece ailede yaşamıyor. Çocuğun aile dışında okul ve sokak gibi iki sosyal çevresi daha var. Bu sosyal çevrede birey küfür etme davranışı kazanabilir. Hiçbir aile oğlum küfür et demiyordur. Fakat aile çocuğun terbiyesini şekillendirmede bir numaralı mekandır. Anne ve baba tutumu ise son derece önemlidir. Küfür eden çocuğa evde ailesi tepki gösterirse bu davranışı evde sergilemeyecektir. Fakat sokakta onu engelleyecek kimse yoktur.  Çocuklarda küfür davranışını yok etmek için ilk bilinmesi gereken; küfürün ne olduğu ve küfür etme davranışı altında yatan nedenlerdir.

Küfür beddua etmek, zarar vermek için yansıtılan cümlelerdir. Cinsel içerikli konuşmalar ve kişiye yönelik hakaretlerde küfür olarak adlandırılır. Küfür genelde yeterli ilgi görmeyen çocuklar tarafından söylenir. Küfür daha çok dikkatleri üzerine çekmek için söylenir. Bazı çocukların yetişkinlerden intikam alma biçimidir. Karşı tarafa gücü yetmediği için sözle karşı tarafa acı vermek istenir. Küfür çoğu zaman kızgınlık anında kişinin ağzından kaçabilir. Engellenen ve yaşam alanı daralan bireylerde çok sık görülür.  Küfür bir savunma mekanizmasdır. Kişi kendini savunmak amacı ile karşı tarafa acı vermek amacı ile söylenebilir.

Küfür etmek bazı kişilerde deşarj olma boşalma aracıdır. Küfürle mücadelede anne ve babaya çok önemli görevler düşer. Çocuğun önünde kesinlikle küfürlü konuşmamak gerekir. Çocuğun kendisini ifade etmesine imkan vermek gerekir. Küfür ettiğinde ve kötü konuşulduğunda çocuğa mutlaka tepki vermek gerekir. Yepkiler daha çok memnuniyetsizliğinizi dile getirmelidir. Vurmak, şiddet uygulamak ve kaharet etmek doğru değildir. Küfür kesinlikle onaylanmamalıdır. Küfür sonucunda çocukla küsülebilir. Çok sevdiği şeylerden çocuk mahrum bırakılabilir. Olumsuz pekiştireçler uygulanabilir. Küfür ettiği için çok utandıüğınızı dile getirebilirsiniz. Empati yapmasını sağlayabilirsiniz. Küfüt sonucunda karşı tarafta oluşturduğu kötü izlenimi ona hissettirebilirsiniz. Yaptığının yanlış olduğunu anlamasına imkanlar sunmanız gerekir. Küfürün kötü olduğunu siz söylediğiniz için değil gerçekten kötü eylem olduğunu anlamasını sağlayın.

Yorum Ekle