Çocuklarda Depresyon

Çocuklarda Depresyon

Çocuklarda depresyon stresin dışa vurması olarak tanımlanır. Depresyon oluşması bebeklik döneminde başlar ve hayatın her döneminde görülür. Özellikle 18 aya kadar olan bebeklerde çocuk ile anne arası bağlanma, fiziksel temas, göz teması ve çocuğa yaklaşım yeterli düzeyde olmadığı durumlarda görülür. Bebeğin ihmal edilmesi, ihtiyaçlarının zamanında karşılanmaması ve sevgi eksikliğine bağlı olarak depresyon durumları görülür.

Çocuklarda depresyon sonunda çocukta ağlama, huzursuzluk ve uyku bozukluğu durumları görülür. Bebek kilo kaybetmeye başlar. İştahsız bir görüntü alır. Göz teması kurmada zorlanır. Sindirim sistemi bozulur. Oyuncaklarını atarak kırmaya başlar. İçindeki öfkesini çevresindeki oyuncaklarından çıkartır. Depresyon çocuk ölümüne neden olacak kadar ağır bir ruhsal bozukluk durumudur. Kız çocuklarında daha çok görülür. Yaşın ilerlemesi ile birlikte görülme ihtimali artar.

Çocuklarda Depresyon

Çocuklarda Depresyon

Çocuklarda Depresyon Belirtileri Nelerdir

Depresyon sonunda çocuklar içe kapanır. Konuşmada sıkıntı çeker. Yakınma ve Depersif duygular ortaya çıkar. Çok kolay kızar ve bağırmaya başlar. Huzursuz bir yapısı vardır ve kavga etmeye oldukça meyillidir. Depresyon oluşmasında genetik yatkınlık oldukça etkilidir. Aile bağlarından birisinde görülen depresyon diğer aile bireyinde görülme ihtimalini arttırmaktadır.

Depresyon sevilen bir aile yakınının kaybedilmesi, olumsuz yaşam olayları, iletişim sorunları ve çocuğa kötü davranılması gibi durumlarda ortaya çıkan bir ruhsal bozukluk durumudur. Uzman psikologlar tarafından klinik görüşmeleri ile psikoterapi yöntemi ile çözülür. İlk yöntem psikoterapidir. Orta ve ağır düzey depresyon durumlarında ilaç tedavisine geçilir. Ağır düzeyde olan depresyon durumlarında yataklı psikiyatriye sevk edilir. Çocuklarda depresyon ani davranış değişikliğine neden olur. Bağlanma ve uyum sağlama sorunları yaratır. Temel güven duygusu eksikliğinde ortaya çıkabilir. Beklenmeyen doyum ve duygu değişikliklerinde depresyon görülür.

Yorum Ekle