Çocuk Yeni Doğacak Kardeşe Nasıl Hazırlanır

Her çocuk yeni doğan kardeşini kıskanır. Kıskançlık duygusu insan oğlunun sahip olduğu güzel duygulardan birisidir. Her duyguda olduğu gibi bu duygu da ağır yaşandığında kişide olumsuz tahribatlar meydana getirebilir. Çocuklarda kıskançlık duygusu dizginlenmesi gerekir. Aksi taktirde çocuklar bu durumdan olumsuz etkilenebilir. Geçmişte ilk cinayetlerin kıskançlık nedeniyle işlendiği unutulmamalıdır.

Kardeşin olacağı gebelikte riskli dönem sona erince söylenmesi doğrudur. Gebeliğin ilk ayları her zaman düşük riski yüksektir. Çocuklara bu durumu anlatırken açıklayacağınız dilin sade olmasına dikkat edin. Anlatım tarzınız ve tutumunuz bu süreçte çok önemlidir. Çocuklara bu durumu hikaye anlatarak açıklayabilirsiniz. Çocuğa bu süreçte bebeklik döneminin resimlerini gösterebilirsiniz.

Çocuğu kardeşe hazırlama sürecinde çocuğu doktor kontrollerinize götürebilirsiniz. Böylece kardeşi ile bağı çok erken kurmuş olur. Karnınız büyüdükçe karnınıza dokunmasına izin verin. Kardeşin gelişini biyolojik olarak uygun ifadelerle açıklayın. Kardeş için yapılan hazırlıklara onu da dahil edin. Kardeşe birşey alırken mutlaka ona da bir hediye alın. Kardeşine yardım eden çocuğun hikayesini anlatarak kardeşinin kahramanı olmasını sağlayabilirisiniz.

Kardeşi doğduğunda ona kimin bakacağını açıklayın. Bütün ilgileri bebeğe yöneltip çocuğu ihmal etmeyin. Bebeğin anneye bağımlı yaşaması gerektiğinden annenin onunla çok ilgilendiğinden bahsedin. Çocuk üzerinde ilgi ve alaka azalmamalıdır. Baba mutlaka çocukla vakit geçirmeli bu süreçte anneye destek olmalıdır. Çocuğun evdeki düzenini koruyun. Gerçekçi olmayan sözler söylemeyin. En çok seni seviyoruz yerine ikiniz de bizim için çok değerlisiniz gibi cümleler kurmalısınız. Büyük çocuk bu süreçte kesinlikle ihmal edilmemelidir. Kardeşin doğdu pabucun dama atıldı gibi ifadelerden uzak durun şakasını bile yapmayın. Yeni doğan bebek abisine kötülenmez. Bu durumda küçük kardeşine öfke besleyebilir. Kıskanmayı önlemek adına büyük çocuğun sınırlarını genişletmeyin. Bazı konularda taviz vermeyin. Aksi taktirde sizin bu durumunuzu kullanmak isteyecektir. Her çocuk için eşit zaman ayırmak yerine ihtiyaç ve önem sırasına göre zaman ayarlamalısınız.  Bu süreçte çocuğun hayatındaki değişiklikleri en aza indirin. Çocuğun duruma uyum sağlaması için destek olmaya çalışın.

Yorum Ekle