Boşanmalar Çocuk Psikolojisini Nasıl Etkiler

Çocukları hayat sürecinde en çok etkileyen durumlardan birisi hiç kuşkusuz anne ve babanın ayrılık kararı aldığı boşanma sürecidir. Çocuk anne ve babasını bir arada görmek birlikte yaşamak ister. İlerleyen zamanlarda birisini göremeyecek olması çocukta derin ruhsal ve psikolojik sorunlar yaratır. Boşanma her çocuğu farklı boyutta etkiler. Çocukların gelişim dönemleri bu süreçte çok önemlidir. Bebeklik dönemi ile çocukluk döneminde boşanmalar çocukları farklı biçimde etkiler.

* BEBEKLİK DÖNEMİ (0-2 YAŞ) Bebek bu dönemde ayrılığı fark eder ama nedenini anlayacak dönemde değildir. Sık ağlamaya başlar. Annesine daha çok bağlanır. Altına kaçırma davranışı gösterir. Parmak emmeye başlar. Endişe ve kaygıyı derinden hisseder. Öfke patlaması yaşar. Isırma gibi saldırgan davranışlar sergiler. Eskisi gibi yaşamak, güvenli aile ortamı sağlamak, endişeli görünmekten kaçınmak ve çocukla zaman geçirmek sorunun çözümü adına yapılabilecek etkinliklerdir.

* OKUL ÖNCESİ ÇOCUKLAR (3-6 YAŞ) Boşanmayı anlamaz. Ayrılığı fark eder ve sebebi olarak kendisini görüp suçluluk yaşayabilir. Yoğun öfke duygusu yaşar. Hırçın, öfkeli ve huysuz olur. Uyku sorunu yaşar. Geceleri kötü rüyalar götürü. İstediği zaman çocuğu ziyaret etme imkanı verilmesi, telefonla sık görüşmek, çocukla vakit geçirmek, çocuğu yalnız bırakmamak, ihtiyaçları zamanında karşılanması gerekir.

* OKUL DÖNEMİ (6-11 YAŞ) Boşanmayı anlar ve ayrılığı bilir. Değişiklikleri anlamaya başlar. Kendisini aldatılmış ve değersiz hisseder. Gidenin geri geleceğini düşünmeye başlar. Arkadaşlarını çoğu zaman görmezden gelir. Okuldan artık kendisini kimsenin almayacağını düşünerek kaygı duymaya başlar. Baş ve karın ağrısı şikayetleri artar. Uyku düzenleri bozulur. Suçlu gördüğü anne ya da babasına düşmanlık besler. Ev dışı programlar, yüz yüze iletişim kurmak, ev dışında aktif etkinlikler ve duygusal boşaltım yöntemleri ile sorun aşılabilir.

Boşanma sürecinde birey hangi gelişim döneminde olursa olsun bu süreçten olumsuz etkilenmektedir. Anne ve babalar kesinlikle bu süreçte birbirlerini suçlamamalıdır. Çocuklarının bu durumdan en az etkilenmesi için işbirliği yapmalıdır. Bu süreçte çocuklarını yalnız bırakmamalıdır. Ayrılığı daha kolay hale getirmelidir.

Yorum Ekle