Bacak damar tıkanıklığı

Bacak damar tıkanıklığı

Periferik atardamar hastalıkları sık görülen hastalıklardır. Periferik atardamar hastalıklarında en ehemmiyetli belirti yürüme ile ortaya çıkan bacak sızısıdır vaskuler klaudikasyon. Tıkanıklık demek bacağa giden kan akımında eksilme demektir. Başlangıçta istirahatte şikayeti olmayan hastanın hareketle sızısının olmasına neden olur. Bu gidişat istirahat sırasında kan akımının yeterli olmasına, fakat hareket esnasında adale dokusunun kan lüzumunun çoğalmasından dolayı dolaşımın beceriksiz kalmasına bağlıdır. Genelde hastalarda birkaç dakikalık bir dinlenme sonrasında sızı ortadan kalkar.

Tıkanıklık kendi kendiliğinden düzelir mi?

Bacaklardaki damar tıkanıklığı kendiliğinden ortadan kalkmaz, fakat zaman içerisinde yeni kılcal damarların ortaya çıkması ile kollateral dolaşım bacağa giden kan akımı kısmen çoğalır. Ayrıca, zamanla bacak adaleleri de, kendilerini eksilen bu kan akımına karşı adapte ederler. Genel anlamda iki üç aylık bir vakit içerisinde sızı şikayeti gerilemeye başlar.

Nasıl fark edilir?

Nabız tetkiki, doppler ultrasonografi ve gerekirse arteriografi alt ekstremiye anjiografi oldukça iyi bilgi verir.

Rehabilitasyon lüzumlu midir? Nasıl rehabilitasyon edilmelidir?

Yürümeyle birlikte sızının ortaya çıkması iyi bir ihtardır. Damarlarda bir problem olduğu hakkında fikir verir. Fakat siyatik asap sızısına bağlı bacak sızılarından ayırt edilmesi gerekir. Hastalık kalp ve beyin gibi hayati uzuvların atardamarlarını da etkilemiş olabilir. Bu gidişatta kesinlikle bir damar sıhhati ile alakalı bir doktorla görüşülmesi gerekir. Vaka yalnızca yürümekle ortaya çıkan sızı ile hudutlu ise ve zaman içerisini çoğalmıyor ise tansiyon, kilo, şeker ve kan yağlarının hakimiyeti gerekir. Diyabet, sigara, obezite, makûs beslenme gibi tehlike etkenleri rehabilitasyon ve rehabilite edilirse semptomlar hakimiyet altına alınabilir. İstirahat halinde dahi sızı varsa gidişat daha ciddidir. Başlangıçta damar genişletici ve kan sıvılığını artırıcı ilaçlar verilir. Tüm bunlara yanıt vermeyen olaylarda cerrahi rehabilitasyon düşünülebilir. Vacumed Aralıklı Olumsuz Tazyikli vakum rehabilitasyonu, rehabilitasyonun her evresinde destekçidir. Fakat rehabilitasyon için öncelikle, sigara içiyor iseniz vazgeçmeniz gerekir. Sigara içmeye devam eden bir hastanın rehabilitasyondan fayda görme kısmeti azdır. Bunun yanında tansiyon hakimiyeti, kan yağlarının muhakkak seviyelerin altında yakalanması ve de varsa şeker hakimiyeti çoğu hasta için yeterlidir. Kumpaslı egzersiz zamanla yürüme mesafesinin çoğalmasına katkıda bulunur.

İstanbul Fizik Rehabilitasyon uzmanlarına erişmek icin tıklayın!

Yorum Ekle