B12 eksikliği mi dediniz? B12 hakkında hiç duymadıklarınız!

B12 yetersizliği mi dediniz? B12 hakkında hiç dinlemedikleriniz!

Enerji düşüklüğü
Odaklanma eforluğu
Hafıza meseleleri
Motivasyon kaybı
Ellerde ayaklarda anlaşma
Kronik bitkinlik
Tiroid işlev bozuklukları
Çökkün ruh hali

b12 yetersizliğinin neden olabilceği rahatsızlıkların ufak bir kısmı.
Belki bu yazılanları bir hayli kaynakta bulmak olası, sizlere reel bahsetmek istediğim ve bir hayli klinisyenin de yabancı olduğu bir mevzu olan hangi b12 de bahsediyoruz ?

Siyanokobalamin ? Hidroksikobalamin ? Metilkobalamin ? Adenozilkbalamin ?

Bu değişik kimyevi formların hepsinin de adı b12 ama vücudun bu vitaminleri kullanılabilir hale getirmesi için gereken süreç her biri için çok farklıdır.

Aktif kullanılabilir olan formlar metilkobalamin ve
adenozilkobalamindir.

Siyanokabolamin en sentetik ve aynı zamanda en çok reçetelenen formdur, aktif hale dönüşmesi bazı hadiselerde mthfr, ms, mtr değişinimi, ağır metal maruziyeti güçtür, b12 noksanlığında en son seçim olmalıdır

Hidroksikobalamin biyoyararlanımı siyanokobalaminden daha iyidir, aktif form olan metilkobalamine mutasyonu daha basittir, siyanid maruziyetinde, sigara içenlerde seçim nedenidir. Ülkemizde b12 olarak ağırlıklı olarak hidroksikobalamin ve siyanokobalamin bulunduğu düşünülürse hidroksikobalamin çok daha tesirli olduğu söylenebilir.

Adenozilkobalamin özellikle mitekondride; enerji sisteminde ve santral asap sisteminde nöronlar çevresini saran miyelin kılıf yapımında çok ehemmiyetlidir, nörodejeneratif hastalıklarda en ehemmiyetli formlardan biridir.

Metilkobalamin en ehemmiyetli formdur, metilasyon denilen hücre içi hayati sürecin olmazsa olmaz formudur, enfeksiyonlarla savaştan tutun, tiroid işlevlerinde, ağır metal detoksunda ve neredeyse tüm psikiyatrik hastalıklarda faal rol oynar. otizm gibi hastalıklarda birinci seçimdir

Kanda ölçülen b12 seviyesinin yeterli olup olmadığını nasıl anlarız sualinin cevabını verebilen birine tesadüfmedim henüz akademisyen doktor dostlarım dahil:

Hemen cevaplıyorum: Kanda ölçülen b12 seviyeyi ağırlıklı olarak aktif olmayan formlardır, aktif formların yeterliliğinin tespiti için iki namsınız var
– Ya kanda homosistein seviyeyi bakacaksınız metilkobalamin noksanlığında seviyeyi yükselir
– Ya da idrarda metilmalonik asit seviyesini tespit edeceksiniz adenozilkobalamin noksanlığında seviyeyi yükselir

Antalya Psikiyatri uzmanlarına erişmek icin tıklayın!

Yorum Ekle