Anne ve Baba Tutumları

Anne ve Baba Tutumları Çocuk Davranışını Nasıl Etkiler ?

anne ve baba tutumları  Çocukların davranışlarına yön vermek isteyen anne ve babalar yazı dizimizi dikkatle okumalarını tavsiye ediyoruz. Çünkü yazı dizimizi okuduktan sonra çocuklarınıza bakış açılarınız değişebilir. Doğru bildiğiniz yanlışları tekrar etmez, bazı hatalardan dönüş yapabilirsiniz. Çocuklarınızın davranışlarını aslında bir nevi siz belirliyorsunuz. Çünkü davranışların belirlenmesinde çevresel ve dış faktörlülerin etkisi büyüktür. Uzmanlar çocukların davranışları üzerinde anne ve baba tutumlarının etkisini şu şekilde açıklamaktadır:

* Aşırı mükemmeliyetçi aileler çocuklarının her şeyi mükemmel yapmasını ister. Çocuklar hata yapmaya korkar. Ceza almamak için yalan söylerler. Çocuklar kendini yoğun baskı altında hisseder. Ailesini mutlu etmek adına çabalarlar. Kimi durumda çocuk ben ne  yaparsam yapayım ailem mutlu olmuyor deyip kendini bırakıp hedeften uzaklaşabilir. Çocuk taktir kazanmak için çalışır. Bu tip ailelerin çocukları kimliklerini zor bulurlar.

Anne Baba Tutumları

Anne Baba Tutumları

* Boşvermişci ailelerin çocukları ise hedeften uzak kendi halinde yaşar. Okula zaman geçirmek eğlenmek için gider. Geleceğe yönelik bir beklentisi yoktur. Hedefe odaklanmaz. Günü kurtarmanın derdindedir. Ailenin bir beklentisi yoktur. Bir şeyi yapmış olmak için yapar. Kendini ifade etmekte zorlanır. Ders ve başarı konusunda tutuktur. Başarılı olmuş olmamış umurunda değildir. Bu tip bireyler başına buyruk hareket eder. Kısıtlanmaya gelemezler.

* Baskıcı anne ve baba tutumları sonunda çocuk nazik ve hassas görünmeye çalışır. İçten isyan etse de dıştan buna cesaret edemez. Çocuklar kendilerini baskı altında hisseder. Ödevlerini ceza almamak ve anne babalarını mutlu etmek için yaparlar. Çalışmanın ve başarmanın mantığına inanmazlar. Mücadele ruhları zayıftır. Başarısız olduklarında ceza alma korkusu yüzünden üzülürler. Çocuklar evde söz sahibi değildir. Anne ve baba egemendir. Bu yüzden çocuk evde kendini değersiz ve önemsiz hisseder. Fikirleri önemsenmez. Evde konulan kurallara harfiyen uyar. Boşluk bulduğunda kuralları rahat biçimde delebilir.

* anne ve baba tutumları  Çocuklarına boyun eğen anne ve babalar çocukları üzerinde egemen değildir. Kontrolsüz bireyler yetiştirirler. Çocuk istediğini yapar. Anne baba sadece söylenip durur.  Çocuk üzerinde söz ve otorite sahibi değildir.

Yorum Ekle