A vitamini

A vitamini

A vitamini, yağda eriyen bir vitamin olup, karaciğerde depolanır. Bebeğinizin embriyonik gelişimi, hücre gelişmesi, göz, kalp ve kulak gelişimi için ehemmiyetlidir. Ayrıca sıhhatli bir cilt, iç çeperler, enfeksiyonlara dayanıklılık, kemik gelişimi ve yağ metabolizması için de lüzumludur. A vitamini özellikle hamile bayanlar için çok lüzumlu bir vitamindir. Zira doğum sonunda doku tamirine destekçi olur, basmakalıp görme ve enfeksiyonlarla savaşmada destekçi rol oynar.

Günlük A vitamini lüzumu ne kadardır?

Hamilelik sırasında günlük A vitamini lüzumu 770 mikrogrammcg kadardır. Bu da takribî 2,565 IUInternational Unit ye denk gelmektedir. Emzirme yarıyılında ise lüzumunuz 1300 mcg a 4,330 IU yükselir. Basmakalıp bir perhizle A vitaminini bol ölçüde alabilirsiniz. Et, balık, süt, yumurta ve hububatlarda A vitamininin lider biçimi bulunur. Çoğu meyve ve sebzede bulunan beta karoten biçimi ise bedende lüzum dinlendikçe A vitaminine çevrilir. Hamilelik sırasında A vitamininin aşırısı doğumsal anormalliklere ve karaciğer zararına yol açabilir. Tablet biçiminde veya hayvansal yiyeceklerle alabileceğiniz maksimum A vitamini ölçüyü 10,000 IU olarak hesaplanmıştır. Fakat bu arada istediğiniz kadar sebze ve meyve yiyebilirsiniz. Multivitaminlerinizi hekiminiz nasihat etmediği takdirde kendi kendinize artırmayın. Bazı vitamin tabletleri beta karoten kapsarken, kimileri ise A vitamininin lider formunu kapsarlar. Bunun için yaftasının üzerini okuyun veya almadan evvel hekiminize mesele. Ehemmiyetli bir mevzu da hamilelik sırasında ve hamile kalmadan bir vakit evvel, iltihaplı sivilce ilacı olan izoretinon grubu ilaçlardan uzak durulmasıdır. Bu madde A vitamininin bir bileşenidir.

A vitamini dışardan alınması lüzumlu midir?


Genelde balanslı beslenme neticeyi bu vitamin zati bol ölçüde alınır. Ancak çoğu multivitamin tableti A vitaminini kapsar. Bu surattan tabletin kapsadığı A vitamini ölçüsünü hakimiyet edin ve önerilen ölçünün üzerinde olmadığına emin olun. Şayet içindeki madde beta karoten ise, bu madde A vitamini lider maddesine göre daha tehlikesiz bir maddedir.

En iyi A vitamini kaynakları nelerdir?


Meyve ve sebzeler en iyi A vitamini kaynaklarıdırlar. Özellikle portakal ve narenciye ile yeşil yapraklı besinler beta karoten açısından zengin gıdalardır. Ayrıca süt ve hububatlardan da A vitamini almak olasıdır. Dana ve tavuk karaciğeri de yüksek ölçüde A vitamini lideri içerir. Bu surattan bir seferde fazla ölçüde almamaya dikkat etmelisiniz. 100 gr dana karaciğerinde günlük nasihat edilen A vitamini ölçüsünün sekiz katı bulunur. Bir günde harcanacak ölçünün iki katını geçmemesi uygundur.

Aşağıda içinde A vitamini bulunan besinleri bulabilirsiniz.
1 adet pişmiş tatlı patates: 28,058 IU
1 kase pişmiş havuç: 26,835 IU
1 adet ham havuç: 8,666 IU
1 kase haşlanmış ıspanak: 22,916 IU
1 kadeh yağsız süt: 500 IU
1 koli yulaf ezmesi: 947 IU

A vitamini havayla temas ettiği zaman eksilen bir vitamin olduğu için, hava almayan kaplarda saklanmalıdır.

A vitamini beceriksizliği bulguları nelerdir?


Reelinde A vitaminini et, süt, yumurta, meyve ve sebze gibi pek çok besinden almak olası olduğu için beceriksizliğini görmek pek muhtemel değildir. Şayet noksanlık varsa gece görmesinde eksilme ve bağışıklık sisteminde zayıflama biçiminde bulgular ortaya çıkabilir. Gözde kornea katmanının kalınlaşması ve gözlerde kurulukla sonuçlanan kseroftalmi denilen vaziyet de büyüyebilir.

İstanbul Kadın Doğum uzmanlarına erişmek icin tıklayın!

Yorum Ekle